Oczy nienawiści, cz.1

Nie wierzyła własnym oczom. Bezczelność tego chłopaka była dla niej nie do zniesienia - po tym wszystkim co jej zrobił, miał odwagę pojawić się w tym miejscu. Tutaj, co gorsza rozmawiał z ludźmi jakby nic się nie stało. Ubrała kaptur, przesunęła się w kierunku cienia budynku, obok którego stała. Zatrzymała się, wpatrując się w niego. Irytowała go sama jego obecność, a on miał czelność śmiać się. Po kilku minutach w końcu pożegnał się z wszystkimi i ruszył przed siebie, jednak nagle zatrzymał się i odwrócił głowę. Popatrzył się dokładnie w miejsce, w którym stała. Ich spojrzenia przecięły się, jego - pełne zdumienia, zdumienia, że ta dziewczyna żyje, chociaż nie powinna. Jej - pełne nienawiści. Uśmiechnęła się złowieszczo, gdy on błyskawicznie odwrócił się i zniknął w tłumie. Już niedługo - pomyślała. - Już niedługo pożałuje tego wszystkiego.3 dni wcześniej


Jeszcze z rana dzień nie zapowiadał się, że będzie się czymś różnił od pozostałych. Anikka wstała kilka godzin po świcie i zebrała się, aby pójść na targ. Musiała kupić tylko coś do jedzenia. Chodziła tam prawie codziennie. Chęć zjedzenia czegoś świeżego przeważała nad lenistwem. Prawie zawsze gdy wróciła z zakupów siadała na starym, skórzanym fotelu. Należał jeszcze do jej dziadka, Kurana, który walczył u boku Starego Króla w jego trzeciej i ostatniej wojnie. Kuran nie miał wielu zasług, jednak zawsze był blisko króla, za co ten obdarzył go skrawkiem ziemi i drobnym mieszkiem złota. Wystarczyło na wybudowanie domu, w którym teraz mieszkała. Nie był zbyt duży ale dla Anikki był wystarczający. Od wielu lat żyła sama. Gdybyś ją zobaczył, mógłbyś się zdziwić - młoda, ładna, inteligentna kobieta, nie szukająca faceta? Anikka miała jednak jeden sekret, którym nie dzieliła się z nikim. Była okropnie bogata.
Jej dziadek, Kuran, zupełnym przypadkiem poznał kiedyś pewnego kupca. Opowiem o nim kiedy indziej, bo to długa i ciekawa historia, w każdym razie Kuran pomógł mu rozwiązać pewien problem. W zamian za to otrzymał udziały w powstającej kompanii handlowej. Wtedy mogło się to wydawać niewiele i przez wiele lat starzec żałował, że nie wybrał jednak mieszka ze złotem. Przekazując w testamencie swojemu synowi prawie nic nie znaczący skrawek papieru prawie naraził się na ośmiesznie. Dopiero kilka tygodni później ten syn dowiedział się, że Kompania odkryła ogromne złoża złota w jednej z odległych krain i ten skrawek papieru jest warty fortunę. Biedna rodzina dostała w bardzo krótkim czasie bardzo duże kosztowności. Musiało się to skończyć tylko w jeden sposób.


Rodzice Anikki oszaleli.


Pierwszy zmarł jej ojciec. Mając do dyspozycji praktycznie nieograniczone pieniądze zaczął pić na umór. Poznawał bardzo wielu nowych "kolegów" i "koleżanek", którzy bardzo go lubili za hojność przy stawianiu kolejek. Często nie wracał na kilka dni do domu, po czym ktoś przynosił go nieprzytomnego, aby w domu chociaż trochę wytrzeźwiał. Tak było i tym razem. Niestety ten, kto go przyniósł nie zauważył, że pijak nie oddycha.


Jej matka nie pożyła długo w żałobie. Bardzo kochała swojego męża i po pogrzebie nie chciała nikogo widzieć. Niestety - mężczyźni widzieli w niej piękną, jeszcze w miare młodą kobietę, do tego z ogromnym posagiem - nie dawali jej spokoju. Był wśród nich też pewien chłopak, który bardzo nie lubił, jak się mu odmawia. Tak bardzo, że gdy ostatni raz powiedziała mu "nie", wyjął nóż i zaczął grozić kobiecie. Ta ze strachu zgodziła się wyjść za niego. Dwa dni przed robionym w pośpiechu ślubem matka Anikki przyszła do dziewczyny. Powiedziała, gdzie ukryła skrzynię z kosztownościami. Całą resztę miał otrzymać jej mąż. Przy takiej fortunie nie zauważyłby tak drobnej różnicy. Przykazała jej też jedno: nigdy nie mówić nikomu o tych pieniądzach. Nie chciała narażać córki na to, co sama musiała przechodzić. Dzień po ślubie znaleziono ją powieszoną na prześcieradle w swoim pokoju.


Anikkce się nawet blef udał. Całe pieniądze oddała tamtemu mężczyźnie, zostawiając dla siebie tylko tą jedną skrzynkę. Tamten odszedł zadowolony, zostawiając ją samą. Zależało mu tylko na pieniądzach, nie chciał tej dziewczyny. Od tego czasu mieszkała sama, ciągle bojąc się, że spotka ją los matki. Z pieniędzy korzystała rozważnie, kupowała bardzo niewiele. Żadnych drogocennych rzeczy.


Przez te lata czuła się okropnie samotna. Bardzo często chciała mieć kogoś na dłużej. Niestety strach i matczyna przestroga skutecznie ją przed tym chroniły. Nie potrafiła otworzyć się przed żadnym facetem.


Jednak strach powoli zanikał. Z każdym rokiem, miesiącem, dniem, stawał się coraz mniej wyraźny. Coraz bardziej chciała mieć kogoś.


Tego dnia były jej osiemnaste urodziny.
Jak każdego dnia poszła na targ - zrobić zwykłe zakupy, nie wyróżniać się z tłumu. Jak każdego dnia - działało. Nigdy nie miała przy sobie więcej niż paru miedziaków. Czasem nawet udawała biedną prosząc znajomego farmera, aby sprzedał jej plony taniej, lub nawet za darmo - wtedy zawsze oddawała kilka dni później pożyczone pieniądze. Gra aktorska szła jej całkiem dobrze, aż w końcu zobaczyła tego chłopaka. Ich spojrzenia spotkały się tylko na chwilę. To wystarczyło, aby poczuła, że nie chce więcej czuć pustki.
Zgubą dla Anikki było to, że ten chłopak również był dobrym aktorem. Oraz to, że dokładnie wiedział, kim ona jest. Nie znalazł się tam przypadkiem. Od kilku dni wypatrywał jej, chcąc, aby ich pierwsze spotkanie wyglądało na zupełnie przypadkowe.
Chłopak był od niej kilka lat starszy, do tej pory pracował jako służący u drugiego męża jej zmarłej matki. Jak większość ludzi, również bardzo lubił pieniądze. Z tego powodu zainteresował się dokumentami związanymi z finansami jego pana. Znajdywał wiele nieścisłości, jednak nie chciał się narazić na gniew bogatych i wpływowych ludzi, więc szukał przede wszystkim u nieżyjących już ludzi. W końcu, przypadkowo, znalazł dokumenty poślubne swojego pana. Długo analizował to, co posiadała jego nieżyjąca żona, a co mu przekazała, aż zobaczył, że brakuje całkiem sporej fortunki. Poszukał trochę, trochę popytał i po prawie roku od tego odkrycia znalazł jej córkę. Okazało się, że od dosyć dawna żyje w tym samym domku, nie ma męża, ani pracy.
Bardzo łatwo domyślił się, z jakich pieniędzy ona się utrzymuje. Idealny dla niego cel - dziewczyna, która sama od wielu lat okłamuje, że nic nie ma, nie może liczyć na jakąś większą pomoc od kogokolwiek.
Tym bardziej, że nikogo nie ma.


- Mam tutaj wyjątkowe warzywa zza oceanu - Anikka usłyszała męski głos za sobą. Od razu wiedziała do kogo należy. Do tego chłopaka... serce zaczęło bić jej szybciej. W głowie sprzeczne myśli biły się pomiędzy "zignorować go" a "odpowiedzieć", nie umimała dobrze wybrać... - Stało się coś pani? - usłyszała jeszcze raz głos za sobą.
- Niee nic - odpowiedziała i zrobiła krok do przodu, gdy poczuła, ze złapał ją za dłoń. Odwróciła się, lekko wyrywając rękę.
- Ależ pani jest całkiem blada! - krzyknął chłopak. - Proszę, niech pani przygotuje sobie napar z tych liści - podał jej zawiniątko. - Nazywają się Aloa i pochodzą z dalekiej krainy, gdzie ponoć żyją smoki - uśmiechnął się chłopak. - Pomaga na prawie wszystko!
- Nie stać mnie na nie - powiedziała drżącym głosem dziewczyna. Chciała tu stać i patrzyć na niego. Chciała, aby znowu złapał ją za rękę. Aby dalej do niej mówił. A równocześnie chciała uciec, zniknąć.
- Rozumiem... - chłopak posmutniał. - W takim razie niech pani przyjdzie wieczorem. Pijam sobie czasem napar z tych liści dla smaku, dam pani spróbować. To nic nie będzie kosztowało - dodał szybko, przerywając jej. - Tak ładnej kobiecie aż chce się dawać prezenty.
Anikka zarumieniła się i odwróciła, odchodząc.
- Będę tu czekał wieczorem - krzyknął za nią.


Do końca dnia nie zjadła nic. Nie potrafiła opanować swoich myśli. Czuła się tak pierwszy raz w życiu. Jak gdyby narodziła się na nowo. Rozpoznała liście, które jej pokazywał. Czytała o nich w jednej z wielu książek, które przeczytała w wolnym czasie. Czytanie to było jedyne zajęcie, które powstrzymywało ją od zwariowania. Liście naprawdę nazywały się Aloa i naprawdę pochodziły zza oceanu... o smokach za to nic nie słyszała. Wiedziała, że chłopak nie chce jej oszukać, dając jakieś narkotyczne liście, które również od razu by rozpoznała...
- Dlaczego nie spróbować? - powiedziała do siebie. - Mam tu siedzieć do końca życia chowając się przed światem i marząc o zwiedzeniu wielu krain? Może to przyniesie na mnie zgubę, ale jeśli chcę żyć, to muszę żyć tu i teraz! - ostatnie słowa prawie wykrzyczała.


Ubrała się i poszła na targ. Popołudniowe słońce świeciło jeszcze, ale wielu sklepikarzy już pozbierało swoje stanowiska.


Chłopak jednak był, stał tam, czekał na nią...


c.d.n.Przemyśleń kilka o systemie nauczania

Nie skończyłem jeszcze całej swojej edukacji, w końcu ciągle studiuje, w każdym razie po tych kilkunastu latach, które minęły od początku mojej przygody z nauką, mogę wiele o niej powiedzieć. Chcę przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co w niej nie działa. Wytknąć problemy. Czasem wydają się one oczywiste, czasem niekoniecznie. Jedno jest pewne - jest ich dużo. Zbyt dużo.

Szczególnie wiele problemów widzę po ostatniej reformie. Ja na szczęście byłem jeszcze jednym z roczników z starej nowej, czy tam nowej starej matury. Chodzi przede wszystkim o zmiany w maturze ustnej z języka polskiego. Od niego zacznę.

1. Język polski


Przedmiot ten powinien przygotowywać młodego człowieka do życia, tłumacząc mu zawiłości naszego języka. Od gramatyki, po dzieła literackie. Uczeń po ukończeniu edukacji powinien umieć posługiwać się językiem płynnie, zarówno w mowie i piśmie. Zachęcony znajomością dzieł literackich powinien chcieć czytać kolejne książki. Rozwijać się. Wzbogacać słownictwo. Umieć napisać więcej, niż kilkadziesiąt znaków w SMSie albo pojedynczym Tweecie.

Niestety tak nie jest.

O ile pierwsze lata nauki są okey - uczymy się podstaw gramatyki, żeby używać język bez większych błędów, to potem jest coraz gorzej. W szczególności im bliżej matury.
Dochodzimy tutaj do większego problemu, jaki ma system nauczania. Ucznia każe się za pomysłowość. W końcu na maturze nie liczy się to, co ty myślisz o danym dziele, tylko to, jak bardzo będziesz potrafił się wstrzelić w klucz. Wiele osób w ostatniej klasie nie uczy się interpretować utworów. Wyciągać z nich wniosków. Znajdować ukryte przesłania.
Nie.
Uczą się, żeby myśleć tak, jak chcą ludzie, którzy układają maturę. W końcu punkty na maturze dostajesz nie za to, jak pięknie coś zinterpretowałeś, tylko za to, jak dobrze wstrzeliłeś się w klucz.
Tym samym nie wychowuje się człowieka myślącego, tylko ślepo podążającego za tym, co powiedzą "ci na górze". Dla nich zyski są oczywiste - mają miliony ludzi, którzy nie potrafią podejmować własnych decyzji. Nie potrafią interpretować tego, co się dzieje na codzień. Nie potrafią wyciągać wniosków. Którzy potrzebują przewodnika, kogoś, kto im powie: "rób to i to a będzie dobrze". Wspaniała baza do manipulacji masami.

Drugi problem z językiem polskim są lektury. Są one dobrane fatalnie. Beznadziejnie.
Naprawdę, uważam, ze 90% lektur mogłoby być wykreślone ze spisu i dałoby to tylko pożytek.
Przyznam się szczerze, że nie przeczytałem większości z obowiązkowych książek, a mimo to pozdawałem maturę na ponad 80%. Nie przeczytałem ich, a mimo to czytam po 30-50 książek rocznie.
Z drugiej strony znam osoby, które przeczytały wszystkie książki, które im kazano. Zdały maturę gorzej ode mnie. Ile czytają książek rocznie? Nie odpowiem na to pytanie, nigdy ich nie pytałem.
Problem jest gdzie indziej - z ludźmi, którzy nie przeczytali lektur, ponieważ te, które im kazano czytać były zbyt ciężkie. Zniechęciły ich. Sprawiły, że nie chcą już czytać niczego. Gdy widzą tekst dłuższy niż kilkanaście linijek to olewają go. Ignorują. W jednoznaczny sposób długi tekst kojarzy się im automatycznie źle.
Statystycznie polak czyta 1 książkę rocznie.
Skoro ja czytam 30-50, to znaczy, że istnieje 30-50 ludzi, które rocznie nie przeczyta ani jednej.

Nie chcę tutaj mówić, że wszystkie lektury są złe. Z całego serca każdemu mogę polecić Orwella. "Folwark zwierzęcy", wraz z własnym przemyśleniem tej książki powinien być podstawą dla każdego człowieka. Absolutnym minimum. Nie tylko przeczytanie, ale też samodzielne zinterpretowanie. Chyba to jest najważniejsze w tym: samodzielność. Tego szkoła nie uczy.
Uczą nas, że mamy myśleć tak, jak oni chcą. Interpretować zgodnie z kluczem. Który oni wymyślają. Myślisz inaczej? To źle. Popełniasz coś w rodzaju "myślozbrodni".
Przy okazji, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś - przeczytał zarówno "Rok 1984" Orwella, jak i "Nowy, wspaniały świat" Huxleya. Najlepiej obie w krótkim odstępie czasu.
A potem porównaj. Samodzielnie.

Ostatni zarzut, który mam wobec tego przedmiotu, to sprawienie, że człowiek po kilkunastu latach nauki nie jest w stanie napisać opracowania na maturze pisemnej. Nie pamiętam, o której lekturze pisałem. Pamiętam za to, że nie miałem zielonego pojęcia o co w niej chodziło. Miałem za to przed sobą spory fragment, w którym miałem wszystko co mi było potrzebne, aby napisać tą pracę na te 70%. Nie uważam się za wielkiego geniusza i twierdzę, że każdy jeden jest w stanie to zrobić.
Niestety wiele osób nie chce. Zwyczajnie nie chce. Mają w sobie wewnętrzne przekonanie, że z jakiegoś powodu się nie uda.

"Myśl, że ci się uda, myśl, że ci się nie uda - w obu przypadkach będziesz miał racja" ~ Henry Ford

Przekonania mają bardzo duże znaczenie w naszym życiu, ale to temat na zupełnie co innego (dla zainteresowanych polecam zapoznać się z NLP).

2. Historia


Nie jestem sobie w stanie wyobrazić bardziej zniszczonej szansy na poruszenie człowieka do myślenia, niż to, w jaki sposób prowadzona jest historia.

Kto nie zna historii jest skazany na jej powtarzanie. To zdanie powinno być wpojone każdemu, w końcu historia kołem się toczy. Niestety podejście do tego jest fatalne. Podejście do nauki historii jest jedno: musicie wkuć ileś tam dat, nazwisk, wydarzeń... tak, jakby sama znajomość tych setek dat, nazwisk i wydarzeń coś zmieniła. Co mi da wiedza o tym, że w 476 r. n.e. upadło Imperium Rzymskie, jeśli nie będę wiedział, co się stało, że ono upadło i jak temu zapobiec w przyszłości. O ile nauka dat jest prowadzona w sposób niemalże doskonały - gdy w późniejszych etapach nauki pomylisz się o 1 dzień, to przepadłeś. Czasem uczy się też o przyczynach. Z rzadka jest wtrącone, co tak właściwie się stało, że przebieg wydarzeń był taki a nie inny.
Praktycznie nie spotkałem się w mojej karierze edukacyjnej z najważniejszą częścią - co robić, aby ta historia się nie powtórzyła.
Moim zdaniem nie ma absolutnie żadnego znaczenia, czy upadek Imperium był w 476, 480, czy 420. To czy będę wiedział dokładną datę nie zmieni absolutnie niczego w moim życiu, tak samo jak znajomość dat narodzin i śmierci wszystkich władców imperium, czy królów polski. Bo po co mi wiedzieć, jaka była dokładna data upadku, skoro nie wiem co mógłbym zrobić, aby nie upadło?
Nauka historii nie powinna wpajać w mózgi uczniów setek niepotrzebnych im w życiu dat. To nie prowadzi absolutnie do niczego, a jedynie do zbędnego zaśmiecenia umysłu.
Nauka historii powinna przede wszystkim pokazywać wydarzenia, które się wydarzyły, oraz uczyć myślenia. W sposób najprostszy z możliwych: zadając uczniowi pytanie: co zrobiłbyś, żeby dane wydarzenie się nie wydarzyło? Gdybyś mógł mu zapobiec, jakie środki byś podjął?

Więc zadam ci kilka pytań, jeśli nie jesteś w stanie wymyślić realistycznie możliwej w danym czasie odpowiedzi w mniej niż 30 sekund, to znaczy, że nie zostałeś nauczony historii.

  1. Co zrobiłbyś, aby Cesarstwo Rzymskie nie upadło?

  2. Co zmieniłbyś, aby Polska nie była poddana rozbiorom w XVIII wieku?

  3. Jaką decyzję podjąłbyś przed II wojną światową, aby Polska jej nie przegrała?

  4. Co zmieniłbyś w historii Polski powojennej, aby dziś Polska była najsilniejszą gospodarką w Europie?

  5. Jaką jedną decyzje podąłbyś w innym okresie historii Polski niż wymienione powyżej, aby Polska była dziś imperium?


3. Geografia


Gdzie znajduje się Buenos Aires? Stolicą jakiego państwa jest Tel Aviv? Co to Bejing?

Nie są to pytania szczególnie trudne, w końcu pytam o jedne z większych i najbardziej znanych państw na świecie. Odpowiedzi to kolejno: Argentyna, Izrael, Pekin. Pewnie większość ludzi bez problemu odpowie na przynajmniej dwa z powyższych. A jeśli zapytam: jaki surowiec jest wydobywany w Bochnii? Jaka jest największa wyżyna w Brazylii? Jakim pieniądzem płaci się w Indiach?
Jeśli nie masz tego akurat na geografii to jest 90% szansa, że tego nie wiesz. Nie martw się, bo ja też bym pewnie nie wiedział, gdybym przed chwilą nie sprawdził w internecie. Właśnie: internet. Słowo klucz. Ludzie, którzy tworzyli podstawę programową przeoczyli fakt, że przeciętny człowiek ma przy sobie dostęp do całej wiedzy ludzkości w przeciągu kilku sekund. Wiedza o tym, jaka rzek płynie przez Burkina Faso być może byłaby mi do czegoś przydatna, gdybym się tam wybierał, a traktuję ją bardziej w kategoriach ciekawostek.
Nauka geografii jest przeładowana niepotrzebnymi informacjami.
Naprawde, internet jest czymś tak oczywistym, że takie rzeczy można sobie w każdym momencie sprawdzić. Wiele osób podniesie od razu lament: "łolaboga, a co się stanie jak internetu zabraknie, nie sprawdzisz sobie tego". Prawda, nie sprawdzę. Myślę jednak, że w sytuacji, gdy nastąpi globalny kryzys, jakaś wojna albo apokalipsa, albo cokolwiek innego co sprawi, ze z dnia na dzień dostęp do internetu zniknie, to będziemy mieli większe problemy w życiu niż to, że nie wiem, jaka jest 20 lewa odnoga Wisły. Pewnie, że być może mi się to kiedyś przyda. Np. jak będę nad tą rzeką i będę chciał dostać się do większego miasta to będę wiedział w którą stronę iść.
Równie dobrze mogę powiedzieć: naucz się języka starożytnych egipcjan, bo być może znajdziesz się kiedyś zamknięty w piramidzie a odczytując hieroglify odkryjesz tajne wyjście z nich.

O ile w przypadku poprzednich przedmiotów mówiłem o ich rozszerzeniu o brakujace rzeczy, tutaj jednoznacznie muszę powiedzieć: rzeczy jest zbyt dużo. W wiedzy geograficznej oprócz znajomości kontynentów, większych państw, wraz z większymi miastami i może takich informacji, jak "co to znaczy, że wiatr wieje z południowego wschodu", to niewiele więcej jest tak naprawdę potrzebne. Lepiej czas zmarnowany na uczenie sie kompletnie nie przydatnych rzeczy przeznaczyć na naukę czegoś co nas interesuje.

I tutaj dochodzimy do kolejnego dużego problemu w systemie nauczania.

Zamiast uczyć ludzi tego, co oni chcą się uczyć, uczymy ich tego, co my uważamy, że powinni umieć. W taki sposób w większości przypadków nie osiągamy absolutnie niczego, bo ani uczeń się tego nie nauczył, ani nie zechciał uczyć. Jedyne czym możemy się poszczczycić, to to, że zniechęciliśmy go do nauki w ogóle. Znam wiele osób, które w miare przebywania kolejnych lat w szkole, coraz mniej chciały się uczyć czegokolwiek, a ich ambicje spadały na łeb na szyje. Głównie z powodu zmuszania ich do wkuwania na pamięć informacji, co do których nie czuli absolutnie żadnego sensu, żeby je zapamiętywać. Zasada 3xZ: zakuj, zdaj, zapomnij.
Przyznam się szczerze, że sam to robiłem i nie czuje się z tego powodu jakoś bardzo źle, w końcu przez większość przedmiotów do końca liceum trzeba było po prostu przebrnąć, bo innej rady nie było, a to, czego naprawdę chciałem się uczyć, mogę dopiero na studiach.
No nie do końca ale to już kompletnie inna historia.

4. Języki obce


Nauka języków obcych jest tak fatalnie beznadziejna, że aż szkoda mi czasu, żeby wytykać wszystkie jej błędy. O ile język angielski jeszcze jakoś w miarę jest uczony - w końcu uczniowie chcą się go uczyć, bo bez angielskiego nic nie osiągniesz (mówmy szczerze: angielski w tych czasach to podstawa), to w większości przypadków oprócz niego niewiele osób uczy się innego języka.

Przede wszystkim ludzie z jakiegoś powodu boją się uczyć języka. Jest to dla mnie niezrozumiałe. Nauka naprawdę nie jest jakimś bardzo niebezpiecznym zajęciem i w najgorszym razie po prostu się niczego nie nauczysz. W najlepszym będziesz umiał nowy język.

Naprawdę nie ma tutaj żadnego usprawiedliwienia dla ludzi, którzy nie umieją chociaż jednego języka obcego. W tych czasach to naprawdę podstawa.

Poza tym jest ogromnie większa ilość książek po angielsku niż po polsku. Chociażby świetna książka, właśnie o tym, jak się efektywnie uczyć języków, napisana przez Benniego Lewisa, pt: "Fluent in 3 Months: How Anyone at Any Age Can Learn to Speak Any Language from Anywhere in the World".


Naprawdę polecam. Wszystko co mam do powiedzenia o nauce języków znajdziesz w pierwszych rozdziałach, tej krótkiej książki. Gdybym miał coś więcej powiedzieć, to w zasadzie musiałbym wszystko stamtąd przekopiować, a to mi niespecjalnie wolno zrobić.


Na koniec dodam jedno: nie bój się uczyć!